top of page
  • Writer's pictureKader Sevinc

Yerel seçimlerde “veri devrimi”ni iyi okuyanlar başarılı olacak

Yerel seçimler yaklaşıyor. Önümüzdeki yıllarda bizi üç ayrı seçim bekliyor. Bu seçimlerde başarıyı belirleyen en önemli unsurlardan biri de çağın ruhunu yakalamak ve teknolojiyi iyi kullanmak olacak. Aşağıda paylaştığım türden araç ve projeleri ilerici yerel yönetimlerin yönetim ve kampanyalarına dahil etmeleri çok iyi olur. Aslında tüm kurumlarımız bu araçlar ve projelerden faydalanarak kendilerini iyileştirebilirler. Daha iyi kurumlar daha iyi bir Türkiye’yi yaratacak.

“GitHub 15 Ekim tarihinde resmi blogunda yaptığı açıklamada ise government.github.com ‘u duyurdu. GitHub and Government ile GitHub; resmi kurumları, hükümetleri ve belediyeleri halk ile daha iyi iletişim kurmak ve daha efektif belgeler/dokümanlar yaratmak için GitHuba davet ediyor. Konuyu daha iyi anlamanız adına bir örnek vermek gerekirse; belediyelerin bisiklet yollarını ya da apartman numaralarını da içeren haritaları GitHub üzerinden halkın kullanımına açtığını düşünebilirsiniz. Chicago örneğinden gidecek olursak; oluşturulan belgeler halkın ekleme,düzenleme ve silme yapmasına açık oluyor. Gelen bu içerik taleplerini değerlendiren belediye; söz konusu belgelerin en güncel ve doğru olarak tutulmasını, aynı zamanda da halk ile paylaşılmasını sağlamış oluyor.” (Webrazzi)

Finlandiyada hükümet kanun değişikliklerini benzer bir yöntemle halka açmış ve yurttaşların doğrudan karar alma sürecine katılımını sağlamıştı.

GitHub’un devlet kurumlarına sağladığı imkanları ve örnek projeleri şuradan inceleyebilirsiniz:

0 views

Yorumlar


bottom of page