top of page
  • Writer's pictureKader Sevinc

“Toplum şifacılarına ihtiyacımız var”


Dünyanın birçok ülkesinden Kadın Belediye Başkanları Avcılar Belediyesi önderliğinde ve ev sahipliğinde gerçekleşen “Uluslararası Kadın Belediye Başkanları Zirvesi”nde buluştu.

Avcılar Belediyesi’nin dünyadaki kadın belediye başkanlarını ilk kez bir araya getirdiği, “Uluslararası Kadın Belediye Başkanları Zirvesi”nde,  seslerini duyuran etkin ve başarılı kadın başkanlar, cinsiyet eşitliği konusuna ve kadına yönelik şiddete dikkat çekti.

Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli’nin önderliğinde İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsü’nde, ilk olma özelliği taşıyan “Uluslararası Kadın Belediye Başkanları Zirvesi”  12 ülkeden kadın belediye başkanları ile kadın siyasetçileri bir araya getirdi. Zirvede  ‘Şehirde Kadınlar Var’, ‘Şehirleri yeniden şekillendirmek- kadın eli’, ‘Kadınlar aracılığıyla toplumu yeniden şekillendirmek’ ile  ‘Barış ve Kadın’ ana başlıkları altında gerçekleşen dört oturumda belediye başkanları ve siyasetçilerin deneyim ve görüşleri paylaşıldı.


Avrupa Sosyalistler ve Demokratlar Partisi Yönetim Kurulu Üyesi ve CHP Avrupa Birliği Temsilcisi Kader Sevinç de “Kadınlar aracılığıyla toplumu yeniden şekillendirmek” başlıklı oturumda bir konuşma yaptı. Konuşmasında cinsiyet eşitliğinin önemini Anadolu’da geçen çocukluk ve okul yıllarından Avrupa’nın ve dünyanın değişik yerlerindeki uluslararası deneyimine uzanan süreçte çeşitli boyutları ile gözlemlediğini belirten Sevinç, Türkiye’nin uluslararası endekslere yansıyan cinsiyet eşitliği alanındaki gerilemeye örnekler verdi.

Kader Sevinç’in konuşmasından toplumsal gerilim ve sorunları aşmada öne çıkardığı “kadın değerleri” ve liderliğin belirleyici ölçeği üzerine görüşlerini dile getirdiği bölümü şu şekilde:

“Toplumlarımıza kadınların doğal olarak sahip olduğu yeteneklerin hakim olmasına ihtiyaç var.

Empati, açık iletişim, işbirliği ve yumuşak gücü yaşamın her alanına hakim kılarak daha iyi bir dünyayı gerçekleştirebiliriz. Siyaset de buna dahil.


21. yüzyılda hala cinsiyet eşitliğini, kadına karşı şiddeti konuşuyor olmamız hayalkırıklığı yarattığı kadar uygarlığımızın yeterince gelişmemiş yanlarını da açığa vuruyor.

Eşitlik hedefini başarmak için kadınlarla beraber bu değerleri benimseyen erkeklerin de sorumluluk üstlenmelerine, savunucu ve destekçisi haline gelmeleri şart. Cinsiyet eşitliğini gerçekleştirmek için her buluşmamızda, her çabamızda bunu önemsememiz gerektiğine inanıyorum. Bugün liderlik, kadın liderliği ve toplumu biçimlendirmedeki rolünü konuşuyoruz. Liderlik öteden bu yana zihnimi meşgul eden bir konu olmuştur. Benim için liderliğin belirleyici ölçeği “başarı” değildir , kişinin içinde bulunduğu alanda sosyal değişim yaratıp yaratmadığı ve kendisinden sonra gelenlere yol açıp açmadığıdır. Eğer başarımız kendimiz dışındaki kişilerin yaşamında değişime, ilerlemeye, onları da beraberimizde ileriye taşımaya aracılık etmiyorsa kişisel bir başarı olarak kalmaya mahkumdur. Kişisel başarılar da kuşkusuz değerli ve önemlidir. Zamanımızda toplumlarımızın ihtiyaç duyduğu değişim için daha fazla kişisel başarıya ihtiyacımız yok, bizim “toplum şifacılarına” ihtiyacımız var. Yaraları saran ve yeni yaralanmaların önüne geçebilen, hayata ve insanlara ilham veren.

Bugün kadınları güçlendirme zamanı,

bugün güçlü kadınlarla yurttaş odaklı siyaset düzenini kurma zamanı,

Ve bugün iyi işleyen bir siyasetle hak ettiğimiz daha iyi yarınları kurma zamanı.”

0 views

Comments


bottom of page