top of page
  • Writer's pictureKader Sevinc

Samsun'da Çocuk Olarak 19 Mayıs 🇹🇷19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.

Böylesi özel günlerde genel bir kutlama mesajı yayımlamayı içime hiç sindiremem. Şimdi okuyacağınız kişisel tarihimden geçen bir 19 Mayıs yansıması ve Cumhuriyetin yeni nesiline olan inanç ve güvenimin hikayesidir.

19 Mayıs'lar benim Cumhuriyet tarihini, Atatürk'ün cesaret, vizyon ve inkilapçı ruhunu çocuk ve genç bir dimağ olarak kavramaya başlamamda çok önemli bir yere sahiptir.

19. yüzyılın bitişine 19 yıl kala gözlerini dünyaya açan Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiyesinde, onun 100. doğum yılında ve yüzyılın kapanmasına 19 yıl kala, Haziran'ın 19'unda doğmuş bir çocuktum, kurtuluş mücadelesi için ayak bastığı Samsun'da.

Samsun'da 19 Mayıs Anaokulu'ndan sonra Atatürk İlkokulu'nun 119 nolu öğrencisi olarak okul hayatıma başladığım yıllarda, dönemin tüm sorunlu ve sıkıntılı şartlarına rağmen, bugün ile kıyaslandığında Türkiye bambaşka bir ülkeydi.

Samsun'da tüm ulusal günlerde ama özellikle 19 Mayıs’ta ayrı bir şevk ve gurur duyardık. Milli kurtuluşun ateşinin fitilinin yakıldığı Samsun'da bu gururu yaşamanın bizler üzerinde güçlü bir tesiri olduğu ve kişiliğimin oluşumunda da derin izler bıraktığı muhakkak.

Zihnimde Türkiye'nin kaderinin Avrupa'da olduğuna, Türkiye'nin Avrupalı bir ülke ve toplum olarak kıtanın kaderine de yön verecek bir rol oynayacağına olan inancım daha o yıllarda atılan tohumların filizlenmesi ile can bulmuştur.

Kadın erkek eşitliğinin en ileri düzeyde gerçekleştiği ve benimsendiği, güçler ayrılığının sarsılmaz biçimde oturduğu sosyal bir kalkınmış devlet olma ülküsü, demokrasinin yurttaşın merkezinde olduğu, çoğulcu bir anlayış ile kavrandığı, Avrupa fikrine sahip çıkan ve bunu bir Avrupalı devlet vizyonu, sorumluluğu ile yerine getirmeyi başaran bir Türkiye tasavvurunun kökleri kişisel tarihimde o günlere dayanır.

Maalesef Mustafa Kemal Atatürk'ün 100. doğum yıl dönümünde Türkiye, onun mirasına yakışmayacak biçimde sıkı yönetim altında idi. Kurtuluş mücadelesinin başlangıcının 100. yıl dönümünde ise demokrasi mücadelesi veriyorduk ve hala veriyoruz.

Diliyor ve inanıyorum ki Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümünde yeni bir aydınlanma, Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet mirasına layık bir 21. yüzyıl demokrasisini inşa etmemizde taze bir başlangıç olur.


Daha küçük bir çocukken inandığım, özlemlediğim, hayalini kurduğum bu Türkiye'nin gerçek olması çok mümkün ve bunu başaracak olanlar benim gibi daha küçük bir çocukken bu hayali kuran neslin, bu vatanın evlatlarıdır. O Türkiye'yi ayağa kaldırmak, ileriye taşımak için muhtaç olduğumuz kudret kalplerimizdeki inanç ve kararlılıkta mevcuttur.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız, bu aydınlık, ilerici Cumhuriyet fikirlerinin Türkiyesine inançla hepimize kutlu olsun.


K.


***

Kader Sevinç
248 views
bottom of page