top of page
  • Writer's pictureKader Sevinc

PES Yönetim Kurulu Toplantısı’nda Neler Konuştuk


PES Yönetim Kurulu


Avrupa merkez sol partilerini bir araya getiren şemsiye organizasyon olan PES’in Yönetim Kurulu üyesi olarak yönetim kurulu ve çeşitli toplantılarına yıllardır katılıyorum. 6 Ekim’de gerçekleştirdiğimiz yönetim kurulu toplantısında da Avrupa’nın çeşitli konularına ilişkin “ilerici gündemimiz” ekseninde tartışmalar yaptık ve kararlar aldık.

PES Brüksel’deki genel merkezinde gerçekleşen yönetim kurulu toplantısına PES Başkanı Poul Nyrup Rasmussen başkanlık ediyor. CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu da Brüksel ziyaretinde kendisi ile bir araya gelmişti ve Rasmussen hem CHP hem de Türkiye’nin üyeliği konularında çok olumlui dostça mesajlar göndermişti.

Yönetim Kurulu toplantısına üye partilerin temsilcilerinin yanı sıra AB kurumlarındaki PES siyasi gruplarından temsilciler de katılmakta.  Her üye kurumunun çeşitli konulardaki yaklaşım ve görüşlerini yansıtmak için girişimlerde ve müzakerelerde bulunuyor. Bazı tartışmalı konular gündeme geldiğinde konuya taraf olan bazı üyeler etrafında koalisyonlar oluşuyor. Bu süreçler sonunda ortaya çıkan tutum PES’in tutumu olarak benimseniyor. Tüm AB kurumlarında PES temsilcileri tarafından gündeme taşınıyor ve AB politikalarının bir parçası haline gelebiliyor. Karmaşık bir yapı olan AB ve kurumların işleyişinde ikinci büyük siyasi parti olan PES’in rolü büyük. Avrupa Parlamentosu’nda ikinci büyük grup olarak S&D Grubu (Merkez sol partilerin grubu) ikinci en fazla koltuğu elinde bulunduruyor.

6 Ekim’de yaptığımız toplantının gündemindeki başlıkları sizlerle paylaşıyorum. Buradan da PES’in çalışma ve etkinliğinin ne kadar geniş olduğunu tahmin etmemiz mümkün. CHP’nin üyesi olduğu bu oluşumda etkin çalışmalar ve güçlü bağları ülkemiz için de önemli bir artı değer yaratıyor.

PES Yönetim Kurulu Gündemi:

– Üye ülkelerdeki siyasi gelişmeler – Seçime hazırlanan ülkelerdeki son durum – Kasım ayında düzenlenecek PES Konvansiyonu ve Liderler Zirvesi hazırlıkları üzerine yönetim kuruluna bilgi sunulması ve görüş alışverişi. – Arap Baharı ve gelişmeler üzerine tartışma – PES’in mali işlem vergisi kampanyası üzerine güncel gelişmelerin ele alınması. – 2014’te AB kurumları liderliği için PES adayı çalışma grubu hakkında görüş alışverişi

Ülkemiz ile PES arasındaki en önemli bağlantı noktası olarak düzenli olarak PES üyesi partileri bilgilendiriyoruz. PES’e üye ülkelerin temsilcileri ile bu toplantıda Türkiye’nin AB üyelik sürecinde son durum, CHP’nin Avrupa Birliği politikası, Türkiye’de demokratikleşme, kadın hakları, sosyal politika konularında bilgi paylaştım.

Sizinle PES Yönetim Kurulu’ndan çektiğim bir fotoğraf ı da paylaşıyorum.

Selam, sevgiler,

Kader

0 views

Comments


bottom of page