top of page
  • Writer's pictureKader Sevinc

Olof Palme’nin ülkesi İsveç’ten sevgilerIsvec Sosyal Demokrat Partisi’nin kongresi icin az once Isvec’in Goteburg’a sehrine indim. Pırıl pırıl bir hava var. Taksici şanslı olduğumu söyledi, hava bugün düzelmiş. 

Önümüzde önemli fikir toplantılarıyla geçecek bir kaç gün var. Avrupa’nın tüm ülkelerinden sosyal demokratlar burada olacaklar.


Goteborg

Isvec Sosyal Demokrat Partisi İsveç’teki en eski ve üye sayısı olarak en büyük siyasi parti. Efsanevi sosyal demokrat başbakanları Olof Palme’nin adını taşıyan bir sosyal demokrasi vakıfları var. Bir çok Avrupalı ülkede olduğu gibi sosyal demokrasi alanında çoğu siyasi söylem egzersizi, araştırma ve konferans bu vakıf tarafından yönetiliyor.

28 Şubat 1986 gecesi eşi ve oğlu ile sinemadan evine (her zaman olduğu gibi korumasız olarak) dönerken faili meçhul bir cinayete kurban giden Olof Palme siyasete İsveç Ulusal Öğrenci Birliği’nin (SFS) başkanı olarak başladı. 1963 yılında Devlet Bakanı, 1965 yılında Ulaştırma ve İletişim Bakanı, 1967’de Eğitim ve Kültür İşleri Bakanı ve 1969’da da Parti Başkanlığına getirilmesi üzerine İsveç Başbakanı olmuştur. Özellikle Üçüncü Dünya içerisinde aktif rol oynamış ve oradaki ulusal hareketler ile Batı’daki Sosyal Demokratlar arasında bir köprü görevi üstlenmiştir. Bu faili meçhul cinayet davasından yargılanıp daha sonra aklanan tek zanlı Christer Pettersson’dı. O da 2004’te esrarengiz bir biçimde öldü.

0 views

Commenti


bottom of page