top of page
  • Writer's pictureKader Sevinc

Brüksel’deki Tiyatro Oyununda Bir Türk PolitikacıCHP Avrupa Birliği Temsilcisi ve Avrupa sosyal demokrat partileri çatı partisi PESin Yönetim Kurulu üyesi Kader Sevinçin de oyuncu kadrosunda yer aldığı belgesel tiyatro gösterisi, kentli olmanın evrenselliğini anlatıyor.


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Avrupa Birliği Temsilciliğinden kültürel bir etkinliğe daha destek¦ CHP AB Temsilcisi Kader Sevinç, Belçikanın en büyük tiyatro festivali ve Avrupanın önemli sanat etkinliği olan The Kunstenfestivaldesarts kapsamında düzenlenen belgesel tiyatro gösterisi %100 Brükseloyununda yer alarak Türkiyeyi temsil etti. Oyun 4000 AB vatandaşı tarafından izlendi.

Kader Sevinç, genç, kadın, uluslararası siyaset ile AB deneyimi ve sanatçı profili dolayısıyla diğer Brükselliler ile birlikte oyunda yer almak üzere davet edildiğini belirterek, % 100 Brüksel projesinin, uluslararası bir sanat etkinliği olması ve Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi verdiği mesajlar, beni bu daveti kabul etmeye çeken başlıca unsurlardı. Ayrıca oyunun kentlilik bilinci, aktif yurttaşlık, çok kültürlülük, çeşitlilik ve empatiyi önemseyen yanları da beni bu oyunda ülkem adına rol almaya iten diğer nedenlerdi dedi.

Avrupa siyaseti dışında bir kentte yaşayanların gündelik hayatlarını etkileyen politikalara da vurgu yapılan gösterinin içindeki interaktif bölümler, tiyatro severler tarafından beğeni ile izleniyor. Sevinç, kendisinin rol aldığı bölümden sonra katılımcıların çoğunluğunun Türkiyenin AB üyeliğine ilişkin görüşlerinin olumlu yönde değiştiğine dikkat çekerek şunları söyledi: Oyunda benim rolümün olduğu bölümde özetle şunları söylüyorum: Dünya değişiyor. Avrupa daha güçlü bir ekonomi, daha iyi bir demokrasi ve daha iyi bir sosyal sistem olmak zorunda. AB üyelik kriterlerini karşılayan bir Türkiye, Avrupa, AB vatandaşları ve hepimiz için tüm alanlarda çok önemli katkılar sağlayacaktır. Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye genişlemesi gerektiğine inanıyorum. Bu repliğimin ardından müzik eşliğinde, beni destekleyenler arkama, desteklemeyenler ise karşı bölüme geçiyorlar. Tam da bu noktada fena sayılmayacak bir sonuç çıkıyor. Brüksel’i temsil eden katılımcıların yaklaşık % 60’ı sözlerimi destekliyor. Ayrıca şunu da sevinerek belirtmeliyim ki ilk gösteriden bu yana kararsız kalan ya da hayır diyenlerden benim tarafıma geçenlerin sayısında da azımsanmayacak bir artış olduğunu gözlemledim¦


Ayrıca %100 Brüksel kapsamında 8 Mayıs’taki gösteriden sonra panel düzenlendi. 9 Mayıs Avrupa Gününe atfen düzenlenen panelde Avrupa Birliği ve Avrupalılık bilincine vurgu yapan Sevinç, Yurttaşların 2009’da yapılan seçimlerdeki düşük katılımının siyasi partilerin Avrupa Parlamentosu aday listeleri üzerinde de etkili olduğunu unutmaması gerekiyor. Daha nitelikli siyaset için Avrupalı yurttaşın meselelerine sahip çıkması gerekiyor. Ayrıca Belçika toplumunun Brüksel’deki uluslararası toplum ile etkileşimi için daha da açık bir toplum haline gelmesi, hizmet sektörü ve girişimcilik kültüründe gelişimi için önemli dedi.

Sevinç, bu belgesel gösterinin ve projenin mimarı olan Berlin merkezli Rimini Protokoll’e İstanbulun çeşitliliğinin yansıtılması için %100 İstanbul’u yapmalarını da önerdiğini sözlerine ekledi.

Başlıklarla % 100 Brüksel oyunu¦

–          % 100 Brüksel Berlinde kurulan ve sahneye aktörleri değil, gerçek insanları koyan bir yönetmenler kolektifi¦

–          Oyun, Rimini Protokoll ün geliştirdiği bir proje¦

–          Bugüne kadar 21 farklı şehirde sahnelenen müzikli ve danslı interaktif gösteride Belçikanın başkenti Brüksel 22. şehir olarak seçildi.


–          Kentlilik bilinci, aktif yurttaşlık, çok kültürlülük, çeşitlilik ve empatiyi ön plana çıkaran gösteride oyunculuk eğitimi almamış 100 kişi sahneye çıkıyor.

–          Bu kişiler gösterinin sahnelendiği kenti temsil edebilecek kişiler arasından Rimini Protokoll standartlarına göre özel mülakatlarla belirleniyor.

–          Gösterilerin ardından Brüksel medyasının da katılımıyla sohbet tartışma programları gerçekleştiriliyor.

Kader Sevinç kimdir?

Öocukluğu anne ve babasının görevleri vesilesiyle Gaziantep, Samsun, Kayseri, Nevşehir ve İzmir Foçada geçen Kader Sevinç, Akdeniz üniversitesinde turizm işletmeciliği eğitimi sürerken Jean Monnet AB programı ve ardından Brüksel CERIS-Paris-Sud-XI üniversitesinde uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans yaptı ve onur derecesi ile mezun oldu. Harvard üniversitesinde kısa dönemli iş iletişimi programına katılan Sevinç, akademi ve özel sektörde çalıştıktan sonra 2005 yılında Brükselde Avrupa Parlamentosunda danışman olarak görev aldı. Birçok sivil toplum kuruluşuna danışmanlık yaptı.

2008 yılında CHP Avrupa Birliği temsilciğini kuran Sevinç, Avrupa sosyal demokratlarının şemsiye partisi PESte yönetim kurulu üyesi oldu. 2013 yılında ABDde Diplomatic Courrier ve Küresel Lider Kuruluşu (YFPP) tarafından en etkili genç dış politika liderleri ödülünü aldı. Washington DCde Johns Hopkins üniversitesinde SAIS-Transatlantik İlişkiler Merkezinde ziyaretçi akademi üyesi olarak bulundu. Brükselde Türkiye kökenli çocuklara yönelik Sınıf 1B eğitim programı ve bir düşünce platformu olan Türk Kahvesi Brifinglerini kurdu.

CHP Avrupa Birliği Temsilciliği ve Avrupa’nın ikinci büyük siyasi partisi PES’ in başkanlık divanı üyeliğini aktif bir şekilde devam ettiren Kader Sevinç, geçtiğimiz günlerde yayımladığı Kırık ülke adlı şiir kitabı ile okurlarıyla buluştu. Sevinç, şiir ve tiyatronun ardından, İsveçten müzisyen Robert Mehmet İkiz ile ortak çalışması olan bir caz/şiir albümüyle de sanatseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Aynı zamanda şiirden Dergisinin yayın kurulunda yer alan Sevinçin çalışmalarına ilişkin ayrıntılı bilgiyi www.kadersevinc.com adresinde bulabilirsiniz.

http://www.haberler.com/bruksel-deki-tiyatro-oyununda-bir-turk-politikaci-6028820-haberi/


http://www.dha.com.tr/en-son-haber-brukseldeki-tiyatro-oyununda–bir-turk-politikaci-flashaber_670458.html

http://reelpiyasalar.com/Haber/dunya/5285/bruksel%E2%80%99deki-tiyatro-oyununda-bir-turk-politikaci.html

http://www.sondakika.com/haber/haber-bruksel-deki-tiyatro-oyununda-bir-turk-politikaci-6028820/

http://www.agrimedya.com/bruksel-deki-tiyatro-oyununda-bir-turk-politikaci/25974/

http://www.haberler.com/bruksel-deki-tiyatro-oyununda-bir-turk-politikaci-6028820-haberi/


0 views

Comentários


bottom of page