top of page
  • Writer's pictureKader Sevinc

Avrupa solunun kadın başkanı Zita Gurmai ile Türk Kahvesi Sohbeti Brüksel’de


Avrupa’da sosyal demokratların çatı partisi PES’in kadın politikalarını yöneten PES Kadın Başkanı Zita Gurmai ile Avrupa’nın geleceğini, Türkiye’yi, kadın politikalarını ve var olan sorunların çözümünü konuştuk

Brüksel’de 2011’den bu yana süren toplantı serilerimize Türk kahvesi ve lokum eşliğinde ikili sohbetlerin ilki. Siz de okumaya başlamadan Türk kahvenizi hazırlamaya ne dersiniz?

Kahve sohbetimizden öne çıkan bölümler:

  1. İstanbul Sözleşmesi’nin onaylanması ve etkili bir Avrupa mevzuatının geliştirilmesi yoluyla kadına karşı şiddetle mücadele ve insan ticaretinin önlenmesi diğer bir önceliğimiz. “Eşit ücret, zamanı geldi!” isimli 2014 kampanyamız Avrupa’da hala yüzde 16,2’de olan cinsiyete dayalı ödeme uçurumuna odaklandı. Bu, kadınların erkeklere göre yılda ortalama 59 gün bedavaya çalıştığı anlamına geliyor. Kadın ile erkek arasında yüzde 39’a varan emekli maaş farkı, kadınların şimdiki ve ileri yaşlardaki ekonomik gücünü tehlikeye sokuyor.

  2. PES üyesi bir parti olarak CHP, Avrupa’daki kadın çalışmalarımızın da içinde. Ancak PES Kadınları olarak yalnızca Avrupa kadınları ile değil dünyadaki tüm kadınlarla, örneğin Arap devriminden kadınlarla da dayanışma içinde olmak istiyoruz.

  3. BM Kadın Ajansı’nın yayınladığı bir istatistiğe göre nüfusun yaklaşık 74 milyon olduğu Türkiye’de kadınların neredeyse yüzde 40’ı yaşamlarında yakınlarından fiziksel şiddet görüyor. Bu eğilimlerle nasıl mücadele edilebilir? Mart ayında Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak’ın davetlisi olarak Uluslararası Kadın Belediye Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere İstanbul’a geleceğim. Bu durumu yerinde görmek için de bir fırsat olacak.

  4. Türkiye ile ilgili olarak, tüm tarafların yapıcı bir diyalog kurmalarını ve sonunda çözüme ulaşmalarını gerçekten umut ediyorum. Sizin de belirttiğiniz gibi, AB tam üyelik süreci cinsiyet eşitliği ve daha genel olarak toplumsal ilerleme, demokrasi ve hukukun üstünlüğü anlamında ilerlemeyi mümkün kılabilir.

  5. PES ve Avrupa Parlamentosu’ndaki grubu Sosyalistler & Demokratlar (S&D), ortak değerler ve demokratik ilkeleri, ayrıca da kapsayıcı ekonomik ve toplumsal gelişmeleri teşvik ederek, genişleme politikasını her zaman en önemli dış ilişkiler politikası ve sosyal gelişim aracı olarak desteklemiştir. Tarih, tam üyelik sürecinin toplumsal ilerleme için ne kadar önemli bir güç olabildiğini göstermiştir. Öte yandan deneyimler, aday ülkelerde, yargının bağımsızlığı, hukukun üstünlüğü, ifade özgürlüğü, toplantı ve protesto hakkı ve medyanın özgürlüğü gibi temel değer ve hakların, Kopenhag Kriterleri ile uyumlu geliştiğinin de önemli olduğunu göstermiştir. AB tam üyelik süreci birçok başka alan için de olduğu gibi Türkiye’de cinsiyet eşitliği konularında da muazzam bir ilerleme için fırsattır. Bu nedenle CHP’nin Avrupa Birliği üyeliği için yoğun çalışmaları ve parti programında cinsiyet eşiliği konularına verilen özel önem birbirini tamamlıyor.

Yurt Gazetesi 28.02.2015

Sohbetimiz Brüksel’deki yuvarlak masa toplantıları serisi olan Türk Kahvesi Brifingleri ( turkishcoffeebriefings.net ) aracılığıyla uluslararası çevrelerle İngilizce olarak da paylaşılacak.

Fikirlerinizi, Türk Kahvesi Sohbetleri’nde ele alınmasını istediğiniz konu ve görmek istediğiniz konukları brukselname@gmail.com adresinden yazabilirsiniz.

0 views

Comments


bottom of page