top of page
  • Writer's pictureKader Sevinc

Avrupa solu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu kutladı.

Avrupa solu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu kutladı.

Rasmussen’den Kemal Kılıçdaroğlu ‘na Mektup.

Avrupalı sosyalistler, Sayın Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanı seçilmesi dolayısıyla mesaj yayımladılar. Avrupa merkez sol partilerini temsil eden PES’in Başkanı Poul Nyrup Rasmussen ayrıca bir mektup gönderdi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Grup Başkanı Martin Schulz, Kılıçdaroğlu’nun yolsuzlukla mücadele dahil, sosyal demokrasinin değerlerine bağlılığını memnuniyetle karşıladıklarını ve bu konuda kendisini destekleyeceklerini bildirdi. Schulz, Kılıçdaroğlu’ndan “Türkiye’de demokrasi ve laikliğin güçlenmesi için çalışmasını” istedi.

Rasmussen’in mektubu:

Sevgili Kemal,

CHP Genel Başkanlığı’na seçilmiş olmanızdan dolayı sizi kutlamaktan büyük memnuniyet duymaktayım. Türkiye’de, ilerlemeyi kendine şiar edinmiş en önemli parti olan CHP’nin Başkan’ı olarak sizinle  ortak çıkarlarımız çerçevesinde işbirliği ve iletişim içinde olacağız. Türkiye’nin reform sürecine çok büyük ivme kazandıracağınıza olan güvenim tamdır. Türkiye’nin AB üyeliği için birlikte çalışacağız.

CHP Genel Başkanlığı’na seçilmeniz Türk siyasetinde yeni bir dönemin başlangıcına işaret etmektedir. Partinize yeni bir dinamizm getirme ve gelecek seçimlerde iktidar olma mücadelenizde size başarılar dilerim. PES, CHP’yi desteklemeye devam etmekte  ve önümüzdeki seçimlerde,  ilerlemeyi ilke edinen bir hükümet kurmanızı yürekten dilemektedir. PES ve CHP pek çok konuda işbirliği içinde olacaktır. PES’in bütünüyle destek verdiği Türkiye’nin AB üyeliği hedefinin yanı sıra, kulturel ve sosyal haklar, gençlerin ve kadınların korunması gibi konularda işbirliği içinde olacağız. Bunlar, ilerlemeci toplumların önceliklerini oluşturmaktadır. Bu alanlarda size vereceğimiz destekle güçlü ve adil bir Avrupa’nın oluşması için birlikte çalışacağız.

Bu vesileyle sizi CHP Kongresi’nde elde etmiş olduğunuz başarıdan ötürü bir kere daha kutlarım. Önümüzdeki dönemde sizinle çalışmayı büyük bir sabırsızlıkla bekleyeceğim.

İyi dileklerimle,

Poul Nyrup Rasmussen PES Başkanı 1993-2001 Danimarka Başbakanı

1 view

Comentarios


bottom of page