top of page
  • Writer's pictureKader Sevinc

ASGARİ ÜCRET ÜZERİNDEN İKTİDAR ELİYLE KURGULANAN BÜYÜK BİR EMEK SÖMÜRÜSÜ VARCHP AVRUPA BİRLİĞİ TEMSİLCİLİĞİ BAŞKANI VE AVRUPA SOSYALİSTLER PARTİSİ YK ÜYESİ KADER SEVİNÇ: 


ASGARİ ÜCRET ÜZERİNDEN İKTİDAR ELİYLE KURGULANAN BÜYÜK BİR EMEK SÖMÜRÜSÜ VAR. 2023'TE EMEKÇİ EMEĞİNDEN YANA OYUNU KULLANACAK VE BU EMEK SÖMÜRÜSÜ SON BULACAK


Bugün alınan karara göre asgari ücret 8.500 TL oldu. Diğer bir ifadeyle yaklaşık 427€ diyebiliriz. AB ülkelerinde asgari ücret ne durumda diye bakarsak. Zaten emekçinin cebine girmeden eriyen, açlık sınırında bir ücret emekçiye layık gördükleri. Bakınız 2022 yılı itibariyle Eurostat verilerine göre Fransa'da 1603 Euro, Almanya'da 1621 Euro, Belçika’da 1658 Euro, Lüksemburg'ta ise 2257 Euro'dur. Türkiye'deki asgari ücretin çok üzerinde. İktidar, asgari ücret düzeyinde AB ülkeleri ile yarışmayı aklına getirmezken asgari ücretliden yaptığı kesintilerde oransal olarak bu ülkelerden çoğunu geçiyor. Emekçiye iki kez darbe vuruyor.


ASGARİ ÜCRET HEM ÇOK DÜŞÜK HEM ÇOK YAYGIN, BU AB ÜLKELERİNİN TAM TERSİ


Türkiye'deki sorun sadece asgari ücretin düşük oluşu değil, ülkede asgari ücretle çalışanların oranı da astronomik düzeyde yüksek. %42 ile açık ara Avrupa birincisi konumdayız asgari ücretlilerin oranı konusunda, bunu normal göremeyiz. AB ülkelerinde asgari ücret hem çok daha yüksek hem de asgari ücretle geçinenlerin oranı çok düşük, ortalama gelir düzeyi daha yüksek seviyede.Ayrıca Türkiye'de asgari ücretlilerin oranı 2014'ten bu yana azalmak yerine artarak %42'ye çıktı. Bu bize iktidar eliyle emekçiye düşmanlık edildiğini gösteriyor.AB ülkelerinde bu durum nedir diye baktığımızda, ülkelere göre asgari ücretlilerin çalışan nüfusa oranı 2018 verileriyle şu şekildedir:


Bulgaristan %14,1

Romanya %13,3

Polonya %12,1

Fransa %11,6

Yunanistan %8,9

İspanya %0,8

Belçika %0,9

İrlanda %8,3

Macaristan %7,7

Almanya %6,6

Lüksemburg %5,1


ASGARİ ÜCRETLİ HEM DÜŞÜK ÜCRET VE ENFLASYON ALTINDA HEM DE ASGARİ ÜCRETTEN KESİNTİLER ALTINDA EZİLİYOR


Türkiye'deki asgari ücretlinin çilesi bununla da bitmiyor. Türkiye'de iktidar bir yandan Avrupa'nın en düşük asgari ücretini en fazla sayıda çalışanın alacağı bir emek sömürüsü düzenini desteklerken, diğer yandan asgari ücretliyi en yüksek seviyelerde kesinti ile daha da eziyor.


CHP SAYESİNDE ASGARİ ÜCRETTE KESİNTİLER AZALDI AMA HALA İSTENEN DÜZEYDE DEĞİL


Uluslararası Çalışma Örgütü'nün 42 ülkeyi karşılaştırdığı Küresel Ücret Raporu'na göre Türkiye, sigorta primi ve vergilerin brüt asgari ücretteki payı açısından ilk 5'te yer alıyordu bu yılın Ocak ayına kadar. CHP'nin ısrarlı takibi ve gündeme taşımasıyla asgari ücrete gelir vergisi muafiyeti geldi. Türkiye'de iktidar, zaten açlık sınırı olan asgari ücretlinin gelirinden yaptığı yüksek kesintiyle dar gelirliyi daha da zora soktu.Türkiye'de sosyal haklar, AB seviyesinde olmadığı gibi, bir de iktidar eliyle emek sömürüsünün önü açıldığı bir tablo var. Bu değişmek zorunda ve değişecek. 2023'te emekçi, emeğinden, kendinden yana oyunu kullanacak.Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları, en az AB yurttaşlarının sahip olduğu hak ve özgürlüklere kavuşturulmalı. İnsan onuruna yakışır şartlarda, çağdaş dünyanın standartlarında yaşamayı Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları herkesten çok hak ediyor. Bunun gerçekleştirmek için çalışmaya devam edeceğiz.


--Brüksel--

29 views

Comments


bottom of page